Dnia 11 grudnia 2018 r. będziemy obchodzić 175. rocznicę urodzin Roberta Kocha. Z tej okazji zapraszam serdecznie uczniów uczących się języka niemieckiego do udziału w projekcie „Robert Koch – życie i działalność”, który objęty został honorowym patronatem Starosty Wolsztyńskiego i ma głównie charakter edukacyjno-wychowawczy. Jego celem jest uczczenie tego słynnego lekarza i znanego na całym świecie noblisty, który mieszkał w Wolsztynie w latach 1872-1880. Organizatorowi chodzi przede wszystkim o popularyzację osiągnięć Roberta Kocha, jego działalności i promocję języka niemieckiego w naszym regionie. Projekt ma na celu kształtowanie postaw społecznych, pobudzanie aspiracji naukowych, inspirowanie do udziału w życiu społeczno-kulturalnym, krzewienie dorobku kulturowo-naukowego regionu, kształtowanie postaw tolerancji, motywowanie do wysiłku naukowego i prezentacji osiągnięć przez młodzież z Powiatu Wolsztyńskiego. W ramach projektu zapraszam uczniów uczących się języka niemieckiego do udziału w konkursie w 3 kategoriach:
a) uczniowie szkół podstawowych,
b) uczniowie ostatnich klas gimnazjów,
c) uczniowie szkół średnich.
Konkurs składa się z 2 etapów:
a) etap szkolny (19 października 2018 r. - w poszczególnych szkołach),
b) etap międzyszkolny/ uroczyste zakończenie (11 grudnia 2018 r. - Liceum Ogólnokształcące im. Marii Skłodowskiej Curie w Wolsztynie/ Muzeum Roberta Kocha w Wolsztynie i Biuro Promocji i Turystyki w Wolsztynie).
Na etapie szkolnym uczniowie rozwiązują samodzielnie i pojedynczo test dotyczący życia i działalności Roberta Kocha, który przygotuje i dostarczy mailowo organizator do 18.10.2018 r. Test zawierać będzie 30 pytań (25 po polsku, 5 po niemiecku). Nauczyciele języka niemieckiego sprawdzą testy i wyłonią 2 najlepszych uczestników, którzy będą reprezentować swoją szkołę. Następnie nauczyciele języka niemieckiego prześlą na adres mailowy organizatora imiona i nazwiska swoich reprezentantów wraz z nazwą klasy i szkoły. Uczniowie z najlepszymi wynikami na etapie szkolnym (maksymalnie 2 uczniów z każdego typu szkoły jako pary uczestników) zaproszeni zostaną do udziału w drugim etapie konkursu. Na etapie międzyszkolnym czekają na uczniów dwa zadania:
a) zadanie pisemne (test na temat życia i działalności Roberta Kocha, podobnie jak na etapie szkolnym – stołówka LO Wolsztyn ul. Poniatowskiego 7, godz. 10:50-11:35 ),
b) zadanie ustne i uroczyste zakończenie konkursu (wywiad z Robertem Kochem w języku niemieckim – Muzeum Roberta Kocha w Wolsztynie ul. Doktora Kocha 12, pierwsze piętro, wcześniej o godz. 12: 00 – poczęstunek – Biuro Promocji i Turystyki w Wolsztynie ul. Doktora Kocha 12a).
Uczniowie rozwiążą najpierw w 2 osoby (pary uczestników z poszczególnych szkół) test dotyczący życia i działalności Roberta Kocha, który przygotuje organizator. Test zawierać będzie 30 pytań (20 po polsku, 10 po niemiecku).
Następnie każda para przedstawi przygotowany przez siebie wywiad z Robertem Kochem w języku niemieckim. Jedna osoba będzie dziennikarzem, druga natomiast wcieli się w osobę Roberta Kocha. Wywiad powinien trwać maksymalnie 10 minut. Ocenie podlegać będą następujące elementy: a) poprawność językowa, b) sprawność komunikatywna, c) ubiór nawiązujący do czasów, w których żył Robert Koch, d) kreatywność.
Dla najlepszych uczestników przewidziane są po 3 nagrody w 3 kategoriach. Uczestników konkursu i wszelkie pytania związane z projektem można zgłaszać wyłącznie na adres mailowy organizatora mlaskowski@pro.onet.pl najpóźniej do 30 września 2018 r.
dr Marek Laskowski (LO Wolsztyn)
Prof. Dr hab.n.med. Stefan Grajek | Prod. Dr. hab. n. m Tatiana Mularek-Kubzdela | Prod. Dr. hab. Anita Magowska | ||
Prof. Dr hab.n.med. Halina Batura- Gabryel | Dr hab.n.med. Szczepan Cofta |
Stowarzyszenie Naukowe imienia Roberta Kocha w Wolsztynie
ul. Doktora Kocha 12
64-200 Wolsztyn
kontakt@robertkochwolsztyn.pl
Członkowie zarządu:
Prezydent - Prof.dr hab.n.med. Grajek Stefan
Komisja Rewizyjna